zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
okulary na otwartym zeszycie i książkach, obok koszyk z kredkami, w tle książki, na nich jabłko

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. XVIII

Data dodania: 8 maja 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli)
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Agatę Sandacz z Przedszkola Miejskiego nr 9 – nauczycielkę wychowania przedszkolnego – Innowacyjnego Nauczyciela 2014 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Agata Sandacz: Zaczęło się od tego, że wzięłam udział jako wolontariusz w programie pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania. Przeszłam szkolenie oraz pracowałam jeden na jeden z dzieckiem, którego byłam opiekunem zarówno w domu jak i w szkole. W czasie tego programu uzmysłowiłam sobie, że wielu sytuacjom można by zapobiec przez właściwą prewencję na wcześniejszym etapie edukacyjnym, czyli przedszkolnym. Stąd postanowiłam zostać nauczycielem właśnie przedszkolnym; tak więc była to konkretna i świadoma decyzja.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
AS: Dawanie ciepła, kształtowanie postaw poprzez własny przykład, a także rozwijanie pasji poznawczej w dzieciach w kontakcie z realnym, a nie wirtualnym światem. Wszystkie te działania mają w perspektywie także dobrze przygotować dzieci do podjęcia nauki na kolejnym etapie edukacyjnym.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
AS:
Przede wszystkim dawanie z siebie w pracy z dziećmi 100% zaangażowania, możliwości. Druga rzecz, która jest w moim odczuciu kluczowa to fakt, że dobry nauczyciel powinien być przede wszystkim dojrzałym człowiekiem pod względem emocjonalnym, samoświadomości, kontroli własnych reakcji. Tylko taka osoba ma szansę prawidłowo modelować dzieci, co na tym etapie edukacyjnym jest niezmiernie istotne.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
AS:
Rozwijanie w dzieciach pasji poznawczej, sprawiając przy tym, aby się dobrze bawiły :)

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
AS:
Przede wszystkim, żeby nigdy nie zapominał, dla kogo tu się znalazł. To mali ludzie, którzy potrzebują ciepła, personalistycznego podejścia, są najważniejsi, a także żeby angażował się wg maksymalnych swoich możliwości.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
AS:
Bardzo lubię podróżować i w myśl przysłowia, że podróże kształcą chciałabym, gdybym miała taką możliwość, odwiedzić wszystkie kontynenty by zobaczyć zupełnie inne kultury i piękno przyrody.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
AS:
Nie tyle z wczesnego dzieciństwa, co z okresu starszych klas szkoły podstawowej zdecydowanie „Błękitny zamek” Lucy Maud Montgomery. Jakiś czas temu sięgnęłam po tę książkę z racji zainteresowań czytelniczych mojej córki i po raz kolejny szczerze się uśmiałam. Później udało nam się jeszcze z córką wybrać na teatralną ekranizację tej powieści w wersji musicalowej do jednego z warszawskich teatrów. Niezapomniane wrażenie dla nas obu.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
AS:
...mogłabym delektować się ciszą.