zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Iwona Wasik

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. XIV

Data dodania: 24 kwietnia 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli )
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią  Iwonę Wasik z Przedszkola Miejskiego nr 1 – nauczycielkę edukacji przedszkolnej – Innowacyjnego Nauczyciela 2022 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Iwona Wasik: Od dziecka moim marzeniem było, aby zostać nauczycielem. Pamiętam, jak każdego dnia (szczególnie w okresie letnim, wakacyjnym) bawiłam się w domu w szkołę. Rodzice udostępnili mi nawet pomieszczenie gospodarcze, w którym prowadziłam lekcje dla dzieci z okolicy. Było biurko, tablica na kredę, ławki dla uczniów i oczywiście dziennik wykonany samodzielnie. Tak więc z wyborem zawodu nie miałam problemu i nigdy tej decyzji nie żałowałam. Uważam, że ciągle jest we mnie spokój i chęć pracy z dziećmi.

Pytanie: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
IW: Główną rolą nauczyciela jest przekazywanie wiedzy, oraz nauczenie dziecka jak wykorzystać w praktyce przyswojoną wiedzę. Nauczyciel powinien być specjalistą, który nie tylko potrafi przekazywać wiedzę, ale także rozwijać motywację i umiejętności samodzielnego uczenia się. Współdziałanie z dziećmi w wieku przedszkolnym wymaga od nauczyciela pogodnego usposobienia, dobrego zdrowia, stałej gotowości do działania, oraz energii. Nauczyciel powinien zapewniać wychowankom bezpieczeństwo, swobodę, zaufanie oraz ciepły, życzliwy kontakt.

Pytanie: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
IW: Moim zdaniem dobry nauczyciel to taki, który we wszystkim co robi jest autentyczny. To osoba, która zaraża dzieci swoją pasją. Która nie narzuca, ale pokazuje różne możliwości, różne drogi. Dzisiaj... również osoba, która znajdzie czas na rozmowę i potrafi wysłuchać, nie oceniając. Myślę,   że takich nauczycieli lubią dzieci, za takimi będą podążać. Ponadto nauczyciel wychowania przedszkolnego musi wyróżniać się podzielną uwagą, bardzo dobrym refleksem i umiejętnością szybkiego reagowania. Zajmowanie się dziećmi wymaga, aby „mieć oczy dookoła głowy”.

Pytanie: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
IW: Najważniejsze, by nie zostawiać żadnego dziecka samemu sobie – nawet silny indywidualista odnajdzie się podczas dnia w przedszkolu, współdziałając np. w duecie z koleżanka lub kolegą.     

Pytanie: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
IW: Ja po prostu kocham dzieci, lubię być z nimi, bawić się, uczyć je. Każdego dnia cieszę się ze spotkania z nimi. To one inspirują mnie do dalszej pracy, są natchnieniem. Moja praca jest moją pasją. I tego życzę wszystkim nauczycielom – niech praca stanie się Waszą pasją…, nie bądźcie niewolnikami swojej pracy, a jej twórcami. Pozwolę sobie przytoczyć słowa z poradnika H. Hamer, a mianowicie – zawód nauczyciela  „jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących”.

Pytanie: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
IW: Jestem osobą która uwielbia słoneczne dni, dlatego też Malta byłaby idealnym miejscem, krajem który chciałabym zwiedzić, gdyż charakteryzuje się ona długim gorącym latem i łagodną zimą.

Pytanie: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
IW: „Ania z Zielonego Wzgórza” – opowieść o niesfornej dziewczynce. Polecam tę książkę dzieciom, młodzieży jak również dorosłym. Po kolejnym przeczytaniu książki uznaje, że  Ania nadal wzrusza, śmieszy i zadziwia ogromną wyobraźnią, a Zielone Wzgórze czaruje swoim pięknem.

Pytanie: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
IW: …wybrałabym się na długi spacer i zwiedziłabym wyspę, a po nim zmęczona położyłabym się na liściu (takim największym), a może byłoby ich nawet kilka i patrząc w gwieździste niebo – zasnęłabym.