wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

PIT opłaca się w Legionowie

Blisko 1/3 dochodów miasta to wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Niewiele osób jednak wie, że do gminy trafi a 37% tego podatku. Dla wynagrodzenia 3 tys. zł brutto to jedynie 95 zł miesięcznie. Z tej kwoty opłacane są m.in. inwestycje, transport, zapewniane bezpieczeństwo i oświetlane, sprzątane miasto. Dlatego tak ważne jest płacenie podatku w miejscu, w którym się żyje.

Do budżetu gminy z PITów wpłynęło:
w 2013 - 53 599 274 zł
szacowany w 2015 - 58 222 274 zł

Opis: Plakat do kampanii promującej opłacanie pitów w Legionowie. Partnerzy to SMLW, KZB Legionowo i Społem Legionowo

Każdy mieszkaniec chciałby, żeby drogi, którymi jeździ były oświetlone i nie miały dziur, żeby autobusy i pociągi kursowały jak najczęściej, dzieci uczyły się w nowoczesnych szkołach, Straż Miejska patrolowała ulice, a monitoring obejmował jak największą część miasta. To wszystko jednak kosztuje - gmina opłaca te zadania m.in. z Twojego podatku dochodowego. Dlatego im więcej osób płaci podatki w Legionowie, tym więcej środków trafia do miejskiej kasy. Inwestycje i realizacja zadań własnych gminy to jednak nie wszystko.

Dodatkową zachętą do płacenia podatków w Legionowie będzie planowana na maj br Karta Legionowianina, dzięki której osoby zamieszkujące i odprowadzające tutaj podatek dochodowy zapłacą mniej za bilety ZTM – na  karcie będzie można zakodować taryfę „Warszawa Plus”. Zaświadczenie z legionowskiego urzędu skarbowego to także dodatkowe 30 punktów przy rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Zgodnie z prawem miejscem rozliczania się osoby fizycznej (PIT) jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Legionowie wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tu mieszkać.

Jak wybrać legionowską „skarbówkę”?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. Wystarczy podać w formularzu PIT adres zamieszkania w Legionowie oraz wskazać dane tutejszego urzędu skarbowego. Można również wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który dostępny jest w urzędzie skarbowym – podać imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego. Wypełniony formularz można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Skarbowego ul. Józefa Piłsudskiego 43c 05-120 Legionowo.

O zmianie urzędu należy poinformować pracodawcę

Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE

PIT opłaca się w Legionowie