wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Zdrowie

Setna dotacja na wymianę pieców
wtorek, 03-01-2017, godz. 17.19

Program wymiany pieców w Legionowie wystartował w listopadzie 2015 r. Dzisiaj (3.01) podpisano setną umowę na wymianę pieca węglowego. Szczęśliwym mieszkańcem okazał się pan Marek, który oprócz nowego pieca otrzymał także bon na 1000 zł, który stanowił dodatkowy bonus dla setnej osoby korzystającej z legionowskiego programu.

- Udało się nakłonić już 100 osób do wymiany pieca. Nagrodę przewidzieliśmy nie tylko dla setnej osoby, będziemy tę akcję powtarzać – zapewnia prezydent Roman Smogorzewski.

Pytany o powody wymiany pan Marek wyjaśnia, że zdecydował się przede wszystkim dla wygody. Gaz jest czysty, ogrzewa się szybko, nie trzeba nosić węgla – to główne argumenty. Piec zostanie wymieniony po zakończeniu sezonu grzewczego.

W 2015 roku podpisano 17 umów, w 2016 – 79, w 2017 już 4. Dotacje w wysokości do 8 tys zł na piec i 16 tys na pompę ciepła są wypłacane z budżetu gminy. Łącznie wydano na ten cel 769 629 zł. Efekt ekologiczny, czyli likwidację pieca węglowego, osiągnięto w 77 budynkach. W 75 przypadkach wymieniono piec węglowy na gazowy, w jednym na olejowy, a w jednym przypadku zainstalowano pompę ciepła.

Rada Miasta Legionowo zabezpieczyła w budżecie gminy na rok 2017 200 tys. zł na kontynuację programu, jednak jak zapewnia prezydent Smogorzewski środki te są właściwie nieograniczone – Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że nie zabraknie pieniędzy na wymianę pieców. Żaden legionowianin nie odejdzie bez dotacji na wymianę pieca węglowego na piec gazowy. Nie mamy sposobu w obecnym ustawodawstwie i w obecnej rzeczywistości, żeby zmusić mieszkańców do wymiany pieców. To państwo polskie powinno się zastanowić, co zrobić, żeby ten gaz był tańszy. Co roku do budżetu wpływają pieniądze za wycinkę drzew. Te pieniądze chętnie przeznaczymy na ten cel – zapewnia prezydent.

Informacji w sprawie dotacji udziela Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Legionowo, ul. marsz. J. Piłsudskiego 41, pokój 3.15 oraz 3.14, tel. (022) 766 40 66, 766 40 65. mail: ochrona.srodowiska@um.Legionowo.pl

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE