wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Zdrowie

Smog zabija ciebie i sąsiada
czwartek, 19-01-2017, godz. 11.01

Paląc w piecu trujesz siebie, swoją rodzinę i sąsiadów – taki jest przekaz najnowszej odsłony kampanii edukacyjnej „Nie truj! Daj oddychać!”, prowadzonej przez Urząd Miasta Legionowo. Urzędnicy zachęcają, żeby zamiast piętnować w internecie osoby podejrzewane o bycie trucicielem, zwrócić się do sąsiadów bezpośrednio lub przy pomocy wymownej ulotki.

Miasto daje mieszkańcom prosty przekaz: twój sąsiad truje przede wszystkim siebie i swoją rodzinę, skala oddziaływania komina to 70-100 metrów wokół niego. Zapewne nie ma świadomości, że smog rujnuje życie jego najbliższych. Jeśli podejrzewasz, że sąsiad pali odpady lub gdy dym z jego komina zatruwa Twój dom, powiedz mu to, jeśli nie osobiście – wrzuć mu przygotowaną ulotkę. Jeśli to nie pomoże – zadzwoń do strażników miejskich, którzy przeprowadzą kontrolę.

- Nasze ponad roczne doświadczenie z 1000 przeprowadzonych kontroli domowych kotłowni pokazuje, że najbardziej skuteczne są interwencje na zgłoszenie – mieszkaniec dzwoni i mówi, że dziwny dym wydobywa się z komina i prosi o sprawdzenie czy to aby nie śmieci – mówi Adam Nadworski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Legionowie – planowe kontrole, zwane przez naszych mieszkańców „kolędą” nie są skuteczne, gdyż nawet jeśli ktoś pali śmieci, zanim dojdziemy do jego domu zdąży posprzątać w kotłowni. Dlatego internetowe mapy na prywatnych stronach internetowych mogą być dla nas wskazówką, ale nie przyczynią się do rozwiązania problemu.

Czy Legionowo ma problem z powietrzem? Taki sam jak inne podwarszawskie gminy. Różnica jest taka, że w mieście znajduje się stacja pomiarowa jakości powietrza. Dzięki temu władze mają świadomość, że problem istnieje i podejmują szereg działań, aby go rozwiązać.

Od 2015 roku prowadzimy akcję wymiany pieców węglowych na gazowe, olejowe i pompy ciepła - mówi zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, dodając, że informacje o finansowaniu wymiany pieców otrzymali wszyscy mieszkańcy domków jednorodzinnych wraz z harmonogramem odbioru odpadów na 2016 i 2017 rok. Oprócz zachęty do wymiany pieca mieszkańcy są informowani o szkodliwości palenia śmieci, o pyle emitowanym przez kominki, a w ostatnich tygodniach także o tym, co można a czego nie powinno się spalać w piecach. W grudniu 2016 roku setna osoba, która podpisała umowę na nowy piec otrzymała dodatkowy bonus w wysokości 1000 zł. Od stycznia gmina oferuje dofinansowanie wymiany starego pieca gazowego na nowy.

- Świadomość społeczna związana z zanieczyszczeniem powietrza jest coraz większa, ale wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Aby nagłośnić problem prowadzimy od grudnia kampanię outdoorową „Nie truj! Daj oddychać!” w której wykorzystaliśmy wizerunek osoby w masce przeciwgazowej. Oprócz tego, aby dotrzeć z przekazem bezpośrednio do osób z grupy ryzyka, przygotowaliśmy informacje promujące bezpłatną aplikację GIOŚ – te ulotki będą dystrybuowane w przychodniach, obiektach oświatowych i stowarzyszeniach senioralnych – mówi Tamara Mytkowska.

 

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE