wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji
REFERENDUM 26 marca 2017 r.

Aktualności - Komunikaty

Komunikat GIOŚ w sprawie jakości powietrza w Polsce
środa, 11-01-2017, godz. 16.10

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce (11.01).

W dniu 10 stycznia stężenia pyłu zwieszonego nieco się obniżyły jednak poziom informowania dla pyłu zawieszonego  PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10  wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Sosnowcu (228 µg/m3), Katowicach (240 µg/m3), Częstochowie (284 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (264 µg/m3), Zdzieszowicach (231 µg/m3), Kędzierzynie-Koźlu (201 µg/m3) i w Skawinie (215 µg/m3), natomiast przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miały miejsce na obszarze województwa śląskiego: w Rybniku (548 µg/m3), Żywcu (305 µg/m3), Zabrzu (482 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (403 µg/m3) i w Tychach (363 µg/m3).

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo wschodniej Polski przekracza 100 µg/m3, najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło),dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce), nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. W dniu dzisiejszym następuje stopniowe obniżanie się stężenia pyłu zawieszonego w województwie śląskim przy jednoczesnym wzroście stężeń pyłu zawieszonego w aglomeracji krakowskiej oraz w południowej i wschodniej części województwa małopolskiego i zachodniej części województwa podkarpackiego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) zwłaszcza w południowej Polsce.

W dniu dzisiejszym cały kraj znajdzie się w zasięgu zatoki niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim, ale przez większość dnia południowy wschód pozostanie jeszcze pod wpływem wyżu. Stopniowo nad cały kraj zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna wyniesie od -8°C na wschodzie, około -5°C w centrum, do 0°C, 2°C miejscami na zachodzie i wybrzeżu (prognoza IMGW-PIB). Na południowym wschodzie wiatr będzie słaby i umiarkowany, co może powodować utrzymywanie się bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń w województwach małopolskim i podkarpackim. W dniu dzisiejszym w województwie śląskim prognozuje się stopniową poprawę jakości powietrza.

W dniach 12 i 13 stycznia przewiduje się  okresami opady śniegu, a na zachodzie, północy i w centrum Polski śniegu i deszczu ze śniegiem, co sprzyjać będzie usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza atmosferycznego. Temperatura maksymalna od -3°C na południowym wschodzie wyniesie około 1°C w centrum do 4°C miejscami na zachodzie i wybrzeżu jednocześnie wzrośnie siła wiatru. Przewidywane ocieplenie, wiatr, opady śniegu i deszczu ze śniegiem sprzyjać będą poprawie stanu jakości powietrza atmosferycznego.

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Wyniki pomiarów pyłu PM10 i PM2,5 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - dane jednogodzinne od 8 do 11 stycznia do godziny 10.00

źródło: http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/380-komunikat-gios-w-sprawie-jakosci-powietrza-w-polsce-3

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE