wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Oświatowe

Przedszkolaki podzieliły budżet miasta!
poniedziałek, 27-04-2015, godz. 14.12

We wtorek 21 kwietnia odbyły się XI Międzyprzedskolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie” w Przedszkolu Miejskim nr 9. Przedszkolaki  reprezentujące  wszystkie legionowskie przedszkola  już po raz 11  poprzez zabawę poznawały Legionowo: jego historię i teraźniejszość. Wraz z zastępcą dyrektora Muzeum Historycznego, p. Wawrzyńcem Orlińskim poznawały historie i symbolikę flagi i herbu miasta oraz najważniejsze obiekty zabytkowe.

W tym roku nauczycielki  z „Dziewiątki” przygotowały wyjątkową niespodziankę: w roku 25 lecia samorządności przedszkolaki  spotkały się z Zastępcą Prezydenta Miasta Piotrem Zadrożnym, który oprowadził dzieci po Ratuszu miejskim  opowiadając również o zadaniach samorządu  i jego roli dla mieszkańców miasta.

Zaraz potem Przewodniczący Rady Miasta Janusz Klejment  opowiedział przedszkolakom o pracach  Rady Miasta. Dzieci wcieliły się w rolę  radnych. Debatowano nad budżetem miasta.  Należało ocenić, które zadania są najważniejsze i  dokonać podziału środków finansowych – całkiem realnych: do dyspozycji  kasetę  ze specjalną walutą: „ratuszakami”.

W czasie zabawy okazało się – jak to w życiu, że nie na wszystko wystarcza pieniędzy. Przewodniczący Rady Miasta przedstawił małym ” radnym” kilka możliwości rozwiązania problemu. Po debacie i głosowaniu  udało się przyjąć całkiem ambitny budżet miasta. M.in. budowę bloku  z mieszkaniami socjalnymi, remont drogi, organizację festynu z okazji Dnia Dziecka.  

Podczas wirtualnej wycieczki po ratuszu oraz gry symulacyjnej „Mała rada miasta” przedszkolaki  poznały wybrane zadania, którymi zajmuje się samorząd, jego rolę w codziennym życiu miasta i jego mieszkańców oraz dowiedziały się, że mieszkańcy mogą decydować w wielu sprawach. Poznały również ważne dla samorządności mechanizmy: wybory przedstawicieli mieszkańców - radych, dochodzenie do wspólnych ustaleń w drodze głosowania.

źródło: Przedszkole Miejskie Nr 9

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE