wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Oświatowe

Przygoda z nauką
poniedziałek, 06-06-2016, godz. 14.27

Szósta edycja VI Przedszkolnego Festiwalu Nauki Klubów Młodego Odkrywcy „Nauka jest przygod to okazja nie tylko do zabawy, ale również do nauki. Organizatorem tego wydarzenia było tradycyjnie, jak co roku, Przedszkole Miejskie nr 9 „AKADEMIA PRZYGODY” w Legionowie.

Podczas sobotniego popołudnia (21.05) od godziny 1000 do 1300 przy legionowskiej Arenie bawili się zarówno dorośli jak i dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy pirotechniczne oraz doświadczenia z suchym lodem. Dzięki partnerom festiwal był bogatszy o nowe, ciekawe stoiska, które przyciągnęły wielu widzów. Wśród nich znaleźli się: Centrum Nauki Kopernik, Chemiczne Koło Naukowe, FLOGISTON z Politechniki Warszawskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, Centrum Szkolenia Policji, Centrum Inwencji Edukacyjnych w Kobyłce, Akademia Dzieciaków Legionowo, Centrum Edukacji Domowej Stasi Las – KMO „Planeta”, Przedszkole Samorządowe w Łajskach – KMO „Kometa”, Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY, Prywatna Szkoła Podstawowa ICO w Wołominie, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 Legionowie – KMO „Klub Naukowy Dwójki”, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pionkach – KMO „Sputnik”, ZSO nr 2, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Legionowie, Zespół Szkół nr 2 w Wyszkowie i Technikum KMO „Kopernik”.

Najmłodsi uczestnicy naukowego festiwalu obserwowali pokazy z ciekłym azotem, suchym lodem, doświadczenia z magicznymi balonami i lewitującymi bańkami mydlanymi, podziwiali kulę czarownicy oraz krzyczące monety. Przedszkolaki interesowały się również zagadnieniami z dziedziny astroinżynierii, rakietami i paliwem kosmicznym. Na stoiskach można było zapoznać się też z programowaniem komputerowym, akademią szachów oraz historią Legionowa. Maluchy mogły malować balony z helem, brać udział w warsztatach plastycznych i historycznych grach planszowych.

Pokazy chemiczne przyciągnęły wielu obserwatorów, także dorosłych. Reakcje z gwałtownym wydobywaniem się gazów, samozapłony, reakcje chemiczne wytwarzające dźwięki, reakcje zmieniające barwy substancji, reakcja fotobłysku to element pokazów i warsztatów chemicznych.

Zimno-ciepło, TERMOWIZJA! Co to znaczy, że kurtka jest „ciepła”? Czy metal jest chłodniejszy od drewna? Jak skutecznie zatrzymać ciepło? - to niektóre tematy doświadczeń ze zjawiskami związanymi z energią cieplną i wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Przedszkolaki dowiedziały się jak „widzi” aparat fotograficzny i poznały tajniki tajniki utrwalania obrazu na papierze światłoczułym. Wśród innych atrakcji znalazły się takie jak: daktyloskopia, pokazy pierwszej pomocy i robotyka (budowanie, programowanie, sterowanie). Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z cieczą nienewtonowską, oceanem w butelce czy lampką lawa. Maluchy poznały sposób jak zbadać pojemność płuc. Widziały też ruchome obrazy, rozkwitające kwiaty, wybuchające wulkany, fabrykę piany, węże Faraona i bawiły się magnetyczną plasteliną. Rodziców zainteresowały warsztaty sensoryczne, gdzie do zabaw wykorzystywano piasek kinetyczny i hydrofobowy.

Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Stoiska na festiwalu:

CENTRUM NAUKI KOPERNIK z Warszawy – pokaz „Czy muzyka to fizyka”.

Chemiczne Koło Naukowe Flogiston z Politechniki Warszawskiej – studenci przygotowali szereg wybuchowych eksperymentów, fotobłyski, samozapłony, chromatografię. Chętni mogli samodzielnie poeksperymentować mieszając substancje pod okiem profesjonalistów – często z efektem WOW!

Centrum Szkolenia Policji - pokaz sprzętu minersko-pirotechnicznego oraz stanowisko do daktyloskopii.

Muzeum Historyczne w Legionowie - przygoda z historią Legionowa: malowanie balonów, historyczne warsztaty plastyczne, legionowskie puzzle.

Miejska Biblioteka Publiczna - zaczarowany świat Motyli.

Prywatna Szkoła Podstawowa ICO w Wołominie - „kuchenne rewolucje”! „W naszej kuchni dziś nie gotujemy, a zwykłe produkty takie jak olej, ocet, mąka służą do nauki. Przygotujcie łyżki i widelce … ale niekoniecznie do jedzenia.” Tak uczennice klasy 3 zapraszały na pokazy, które każdy może wykonać w domu.

Uczniowie Technikum w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie - MEGA - BAŃK - świetna zabawa i garść informacji o zjawisku napięcia powierzchniowego.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Legionowie - członkowie Klubu Naukowego „Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 prezentowali proste doświadczenia dla dzieci.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 - zaproszenie do zabaw z językiem angielskim, badania ludzkiego ciała: można było zbadać jego wnętrze, a także przeprowadzić obserwacje mikroskopowe.

Centrum Inwencji Edukacyjnych z Kobyłki - obserwacje zjawiska zimna i ciepła, z wykorzystaniem TERMOWIZJI. Chętni mogli kontynuować poznawanie ludzkiego ciała, tym razem z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Akademia Dzieciaków w Legionowie - niesamowite roboty z klocków LEGO WeDo i LEGO Mindstorms.

Centrum Edukacji Domowej w Stasim Lesie - pokazy pod hasłem: Misje kosmiczne, czyli Młodzi Odkrywcy w kosmosie oraz na rozgrywka partii w Akademii Szachowej pod okiem sędziego.

Przedszkole Samorządowe w Łajskach - proste doświadczenia do wykonania w każdych warunkach, ukazujące zjawiska napięcia powierzchniowego, właściwości gazów, zjawisko załamania światła.

Przedszkole Miejskie nr 9 AKADEMIA PRZYGODY - stoiska, gdzie pokazy przygotowały przedszkolaki wspierane przez rodziców: eksperymenty z masą nienewtonowską, wybuchy wulkanów, chemiczne jojo, barwienie soli kuchennej i oleju, kolorowanie sproszkowaną kredą, znikający styropian, tęczowa kapusta, odbijane bańki, fabryka chmur, statek w butelce i wiele innych. Dzieci zgłębiały zasadę działania równi pochyłej, zjawisko ciśnienia atmosferycznego, rozszerzalności gazów. Przedszkolaki podczas jednego przedpołudnia „przerobiły” kurs fizyki i chemii oraz innych nauk na poziomie uniwersyteckim!
 


 


 


 

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE