wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Wszystkie

Przedszkolna „Zielona koalicja”
poniedziałek, 07-01-2013, godz. 13.03

Coraz więcej legionowskich przedszkoli realizuje zadania edukacji ekologicznej. Nasze placówki stawiają na innowacyjność i współpracę, angażując przy tym społeczność lokalną. Nasza „Zielona koalicja” otrzymała niedawno certyfikaty programu Szkoły dla Ekorozwoju.

20 grudnia 2012r. w Warszawie odbyła się Regionalna Ceremonia wręczania certyfikatów  programu, realizowanego na rzecz zrównoważonego rozwoju. Placówki oświatowe mogą ubiegać się o wyróżnienie w dwóch etapach – tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i o najwyższe wyróżnienie - certyfikat „Zielonej Flagi”.

Oceniając działania legionowskich placówek ubiegających się o certyfikat Kapituła Programu wysoko oceniła:


Przedszkole Miejskie nr 9 otrzymało Certyfikat ZIELONA FLAGA po raz trzeci, w uznaniu innowacyjności działań – na trzy lata
Przedszkole Miejskie nr 6 „Tęczowa Szóstka” – certyfikat ZIELONA FLAGA  po raz drugi
Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 5 im. Misia Uszatka – certyfikat ZIELONA FLAGA 
Przedszkole Miejskie nr 12 im. Króla Maciusia – certyfikat ZIELONA FLAGA 
Przedszkole Miejskie nr 1 – certyfikat  LOKALNE CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ.
 
Wdrażanie certyfikatu odbywa się zgodnie z określonymi standardami, co pozwala na usystematyzowanie działań placówek według sprawdzonego na całym świecie wzorca: tzw. „Metoda 7 kroków”. Certyfikaty nadawane są przez Kapitułę Programu SdE, w skład której wchodzą: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Federacji Inicjatyw Oświatowych, Toyoty, Cadbury, Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska, Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, Funduszu Partnerstwa, I Programu Radia Polskiego Eko – Radio i Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.”

Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga".
 
„Zielona Flaga" jest tytułem nadawanym  szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com) realizowanego od 1994 roku, w którym uczestniczą placówki z 43 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Eco-Schools  jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. 
Certyfikaty mają charakter międzynarodowy. Są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.
 

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE