wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Odpowiedzi

Szukaj w odpowiedziach:


Kategoria:
Pytanie:
Odnoszę się do wypowiedzi pana Mirosława z 12-10-2012 o Straży Miejskiej. Świetnie Pan tłumaczy przydatność tej instytucji w teorii. Ale ja dużo chodzę po Legionowie, moja rodzina też. Specjalnie zrobiłam rozeznanie i nikt nie widział straży miejskiej pieszo lub na rowerach. Albo jeżdżą samochodami albo nie widać ich wcale. Mało tego a jak już widać to przeważnie jak służbowymi samochodami podwożą dzieci do szkoły, albo znajomych czy tam rodzinę pod domy z zakupami. Chyba dostają za dużo pieniędzy na paliwo. Już nie raz w Uwadze była afera z takiego powodu. Ja radziłabym więcej pieszych patroli, mniej pieniędzy na paliwo i większą kontrolę Naczelnika. Bo to co się dzieje w Legionowie to skandal. A może tak referendum o tym czy warto strażników utrzymywać bo tyle ile nas kosztują można by lepiej zagospodarować np w drogi. Teraz idzie zima więc już w ogóle wyciągnąć ich z budynku będzie ciężko. Jedyne co panu nie wychodzi w tych kadencjach to właśnie ta straż miejska.
(Jola , 17-10-2012)
Odpowiedź:
Szanowna Pani, liczba patroli Straży Miejskiej jest ograniczona, a patrolować muszą całe miasto. Zatem najszybszym patrolem, który może przemieszczać się w krótkim czasie z jednej części miasta do innej pozostają patrole samochodowe. W wakacje funkcjonował rowerowy patrol, zostanie on przywrócony wiosną. Oczywiście Pani uwagi dotyczące pieszych i rowerowych patroli zostały przekazane Komendantowi. Jeśli chodzi o wykorzystywanie pojazdów służbowych do celów prywatnych, to proszę spisać numer rejestracyjny pojazdu i przekazać go Komendantowi wraz z datą i godziną. Jeśli jest to pojazd Straży Miejskiej to bez wątpienia zostaną wyciągnięte wnioski dyscyplinarne.
Pytanie:
Szanowny Panie Prezydencie, zwracam się z następującym pytaniem - Czy istnieje możliwość uprzątnięcia bądź wyczyszczenia płyty boiska znajdującej się przy ZSO nr 2 w Legionowie. Płyta boiska jest pełna piachu przez co jest strasznie ślisko i coraz trudniej jest grać tam w piłkę nożną. Bardzo łatwo za to o poślizgnięcie się i stracenie równowagi co może skutkować nabawieniem się urazu bądź kontuzji. A boisko cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i młodzieży. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje jak i innych zwracam uwagę na ten problem.
(Tomasz H. , 17-10-2012)
Odpowiedź:
Z tym pytaniem należy zwrócić się do dyrekcji szkoły a nie władz miasta. Przekazałem prośbę p. dyrektor.
Pytanie:
Szanowny Panie Prezydencie, czy juz cos wiadomo w sprawie DK61, kiedy bedzie realizowana inwestycja? Zdaje sie ze ministersto juz rozdysponowalo pieniadze na przyszly rok. Pozdrawiam, Dawid
(Dawid , 17-10-2012)
Odpowiedź:
W tej chwili nadal znajdujemy się na liście rezerwowej i nie zostały podane żadne wiążące terminy realizacji tej inwestycji.
Pytanie:
Panie Prezydencie, To raczej smutna refleksja, niż pytanie. Mieszkam na Osiedlu Młodych. To miejsce koncentracji wielu problemów natury społeczno-ekonomicznej. Patologię (przede wszystkim wszechobecny alkohol) widać niestety gołym okiem. W ciągu ostatnich lat wydarzyło się jednak na osiedlu wiele dobrego, Pana ekipa przeprowadziła tu wiele inwestycji- rewitalizacja, boisko, plac zabaw, nowe bloki… To miejsce faktycznie zaczęło się cywilizować. Do czasu. Nie wiem, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni- czy to mniejsza ilość patroli policji i SM, czy do mieszkań komunalnych wprowadzili się jacyś wyjątkowo kłopotliwi mieszkańcy... Faktem jest, że patologiczne zachowania na osiedlu znów bardzo się nasiliły. Gdzie indziej w Legionowie można zobaczyć regularną libację w miejscu publicznym? Idąc z dzieckiem w sobotę rano na zakupy, na przestrzeni 300 metrów minęliśmy 3 grupy pijaków (w tym jedną bardzo liczną grupę kilkunastoletniej młodzieży), zupełnie otwarcie pijących alkohol…. Tak było praktycznie przez cały weekend. Jedna libacja się kończyła, zaczynała się druga. Panie Prezydencie, czemu sklepy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sprzedaż alkoholu tym pijakom (w tym dzieciom)? Czemu Straż Miejska podczas patrolów nie nęka mandatami tych meneli, którzy zatruwają życie ludziom pragnącym normalnie żyć? Czemu nasze dzieci muszą na to wszystko patrzeć? Nie próbuję zrzucać odpowiedzialności za to, co się tu dzieje, na służby miejskie. Menele i lumpy jednak traktują nasze osiedle jak swoją własność, wyłączoną spod wszelkiej jurysdykcji. Mam wręcz wrażenie, że Osiedle Młodych jest dla nich odpowiednikiem pubu- zjeżdżają się tu chyba z całego miasta. Nie boją się niczego- monitoringu (czy kamera nie dostrzega tych menelskich grup gromadzących się gównie w pobliżu delikatesów Centrum?), patroli policji (bo Policja im palcem pogrozi i odjeżdża), niczego. Chciałbym prosić Pana o zdecydowaną reakcję. Inaczej cały pozytywny efekt, wypracowany w ciągu ostatnich lat, zostanie pogrzebany, a menelstwo będzie triumfować zamieniając nasze osiedle w jakieś getto.
(Rafał , 17-10-2012)
Odpowiedź:
Służbom mundurowym znany jest problem pijaństwa na Osiedlu Młodych. Odbyło się spotkanie przedstawicieli tych służb oraz miasta z osobami handlującymi alkoholem. Straż Miejska wielokrotnie w tym rejonie podejmowała interwencje, wielokrotnie karano mandatami osoby spożywające alkohol w miejscach niedozwolonych. Zgodnie z obecnymi przepisami, aby można było wyciągnąć konsekwencje wobec sprzedawców alkoholu, trzeba udowodnić, że osoby zakłócające spokój na osiedlu i spożywające alkohol w miejscu niedozwolonym, zakupiły alkohol w konkretnym sklepie, a to jest trudne do udowodnienia i tylko działania służb operacyjnych mogą przynieść konkretne efekty. Ten sam problem dotyczy sprzedaży alkoholu osobie nieletniej. Ważną sprawą jest współpraca mieszkańców ze służbami mundurowymi. Należy zgłaszać telefonicznie (nr. 986) do Straży Miejskiej wszelkie uwagi i spostrzeżenia oraz przypadki zakłócania spokoju i picia alkoholu w miejscach niedozwolonych. Wspomina Pan o piciu alkoholu i negatywnym zachowaniu młodzieży w sobotę w godzinach porannych, ale Straż Miejska ani Policja nie odnotowała żadnego zgłoszenia w ten dzień. Myślę, że przy wzajemnej współpracy efektywność naszych działań ulegnie znacznej poprawie. ps. W ostatnich latach przeprowadziliśmy z terenu osiedla szereg eksmisji w inne części miast wobec osób, które miały zadłużone lokale. Jednocześnie informuję, że w budynkach komunalnych, które są położone w tej dzielnicy, nie są kwaterowane osoby posiadające jakiekolwiek zadłużenia.
Pytanie:
Witam ja w kwestii zerówek chciałabym zapytać jak państwo chcecie naciągnąć szkoły aby zmieścić przedszkolaki które wyrzucacie do szkół ?Szkoły pracują na zmiany ,braki w salach są widzoczne bo ciągle słychać że kółka nie mogą się odbyć z powodu braku sal , poza tym gdyby było wystarczająco sal nie było by problemu zmianowości. Moje pytanie jest jak najbardziej zasadne bo nie wyobrażam sobie by maluchy mogły chodzić do szkoły na popołudnie ( co nietety ma miejsce w szkole pod. nr. 1) - nauka jak wiadomo wtedy nie idzie i to marnowanie czasu nauczyciela i dzieci . Więc prosze o odpowiedż jak macie zamiar naciągnąć szkoły by znaleźć miejsce dla 5 i 6 ciolatów?Dbacie o 3 i 4 latki ale kosztem innych więc i w szkole tak będzie jeśli maluchy będą chodzić na rano to inni uczniowie będą musieli chodzić na popołudnie -a więc znowu ktoś ucierpi bo proszę podpytać nauczycieli jak idzie nauka po południu? A więc jak to się m a do zapewnień o przygotowaniu szkół ? Ale wydaje mi się ze to nie wy się będziecie tym martwić tylko rodzice i dyrekcja która musi coś z tym zrobić . A co do 60% szeciolatków w szkołach - no cóż mieszkam w Legionowie od 4 lat i słyszę od początku że barakuje miejsc dla 3 latków . Moim zdaniem są to te dzieci które nigdy nie chodziły do przedszkoli (- no może parę procet jest takich których rodzice zdecydowali inaczej) jeśli co roku 200 -300 dzieci nie ma możliwiści pójścia do przedszkola to w dobie poronionej reformy jako 5 latek dostało możliwość zapisania się do szkoły bo przedszkola nie przyjmowały nowych z braku miejsc .Po za tym jak to rodzice określali przedszkole było za drogie a w szkole jest taniej . Więc nie decyzja co dobre dla dziecka spowodowała taki procent ale konieczność - puste kieszenie i reforma . Mamy duże bezrobocie w Legionowie o czym Pan dobrze wie więc nie stać rodziców na prywatne przedszkola a w publicznych nic się nie zmienia - rozbudowy nie tylko pięknych placów zabaw powinny być ale i poszerzanie budynków by dzieci można było przyjąć . Zapewne jest też dużo pustostanów które mozna zagospodarować przy dobrej woli urzędników urzędu miasta i wparcia można uruchomić nie prywatne tylko publiczne przedszkola tylko trzeba się trochę zmęczyć . Budynki stawia się teraz bardzo szybko , wykończyć też można co do spłaty też można się dogadać aby praca była dla ludzi , a moze taki chlubny czyn społeczny , a może obligacje urzędu na cele edukacyjne ?. Pomysłów jest wiele . Ma Pan posła Durkę może warto dobrze wykorzystać wkońcu ludzi których inni wybrali?Z całym szacunkiem
(Anna , 17-10-2012)
Odpowiedź:
Szanowna Pani, z całym szacunkiem, ale przede wszystkim należy mówić prawdę, a prawda jest taka, że w ciągu ostatnich kilku lat znacznie powiększyliśmy bazę oświatową - od rozbudowy żłobka miejskiego, poprzez budowę dwóch nowych przedszkoli (PM 7 i PM 2) po rozbudowę placówek (PM 12, Zespół Szkolno - Przedszkolny (SP4), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (SP nr 2) oraz Zespół Szkół nr 2 (SP1). Jednocześnie nie zmieniła się liczba uczniów uczęszczających do naszych szkół. W 2012 r. w życie miała wejść reforma ustawy oświatowej, wprowadzająca obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich, zgodnie z naszymi wyliczeniami w przedszkolach było wystarczająco dużo miejsc dla mieszkających w gminie Legionowo przedszkolaków. Niestety, nagminnym jest meldowanie u cioć, babć i znajomych, dzieci tuż przed rozpoczęciem rekrutacji, przez co brakuje miejsc dla faktycznie zamieszkałych w mieście maluchów. Gmina dofinansowuje także każde dziecko uczęszczające do niepublicznej placówki, w mieście funkcjonują dwa niepubliczne przedszkola, w których opłaty są takie same jak w tych miejskich. Co do szkół - wybudowanie kolejnej placówki nie jest tak proste jak Pani to przedstawia. Jest to też kwestia zatrudnienia kadry, wyposażenia itd. Poza tym należy brać pod uwagę, czy miejsca te będą nadal potrzebne za kilka lat. Dziś samorządy w Polsce nie mają środków na budowanie nowych placówek oświatowych. Nie unikniemy w tej chwili zmianowości. Choć dzięki utworzeniu SP nr 3 i trzech nowych gimnazjów w naszych największych szkołach zmianowość wręcz spadła. Mogę jednak zapewnić, że staramy się, aby najmłodsze dzieci pracowały w trybie jednozmianowym.
Pytanie:
Witam Panie Prezydencie, czy jest może jakiś plan na zagospodarowanie ternu pomiędzy blokiem Mostostalu a Leg-budu przy ulicy Kazimierza wielkiego? Druga sprawa czy jest możliwy w tym miejscu jakiś monitoring?
(Katarzyna , 15-10-2012)
Odpowiedź:
Na obecną chwilę nie ma planów dotyczących tej działki, nie ma też w planach zamontowania tam kamery monitoringu. Straż Miejska patroluje ten teren w ramach codziennych patroli.
Pytanie:
Witam Panie Prezydencie mam pytanie w sprawie bloku 22 przy ulicy 3 maja czy w tym miejscu jest możliwy jakiś monitoring? bo przyznam szczerze przy tym domu pomocy społecznej cały czas zbierają się gnoje i pija nocami...
(Jerzy * , 15-10-2012)
Odpowiedź:
Panie Jerzy, w tej chwili nie ma w planach zamontowania w tym miejscu kamer monioringu. Przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócania spokoju w nocy należy zgłaszać Policji pod numerem telefonu 997 lub Straży Miejskiej do godz. 23.00 pod numerem 986.
Pytanie:
Szanowny Panie Prezydencie, Jestem wielkim zwolennikiem dostosowywania przestrzeni miejskiej do ruchu rowerowego, dlatego cieszę się, że miasto inwestuje w tego rodzaju infrastrukturę. Wiem, że stopniowo będzie więcej i więcej ścieżek rowerowych, co mnie niezmiernie cieszy. Wiem też, jak trudne jest planowanie przebiegu tych tras. Z obywatelskiego obowiązku postanowiłem poinformować o pewnym niebezpiecznym miejscu. Otóż, ścieżka rowerowa biegnąca tuż obok osiedla Batorego wzdłuż ulicy Warszawskiej cierpi straszliwie na brak oświetlenia w miejscu gdzie rozwidla się na dwa pasy kostki. Ekrany akustyczne dodatkowo zmniejszają ilość docierającego tam światła, opadłe liście maskują kostkę i krawężniki, a leżące gałęzie podstępnie wpadają pod koła. Nie jeżdżę od wczoraj - mi się krzywda nie stała, ale osoba o słabszym wzroku i sprawności, może doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu. PS: Należy wspomnieć też o lokalnej pijanej młodzieży, której ciemność tego miejsca, w jakiś tajemniczy sposób przypadła do gustu. Dobrze by było móc ich widzieć z daleka i nie kusić losu. Cieszę się mogąc naświetlić tą sprawę, a jeszcze bardziej ucieszy mnie, jeśli rozświetli to te miejsce. Pozdrawiam
(Marek , 15-10-2012)
Odpowiedź:
Panie Marku, ścieżka została wybudowana przez GDDKiA i według inwestora miała być skutecznie oświetlana światłem z ul. Warszawskiej. Miasto nie ma w planach doświetlenia tej ścieżki, proponuję używać światła rowerowego, które skutecznie oświetli drogę.
Pytanie:
Pani Prezydencie, czy o zatrudnieniu nauczyciela decyduje tylko dyrektor placówki, czy jest ktoś z gminy kto sprawuje piecze nad tym obszarem? Obiło mi się o uszy (może to tylko plotka), że jest jakieś zalecenie aby do pracy przyjmować bezrobotnych nauczycieli, a nie np emerytów, którzy już pobierają jakieś świadczenia. Jestem wykształconym, bezrobotnym nauczycielem, mam na utrzymaniu rodzinę, jakiś czas temu dopytywałam się w pewnej szkole o pracę, P. Dyrektor powiedziała, że nie ma wolnych wakatów, a tu po 1,5 tygodnia do pracy zostają przyjęte dwie osoby ( emerytki). Hmm trochę mnie to zastanowiło, bo z tego co wiem pieniądze na zatrudnienie nauczycieli idą z gminy i szkoła powinna najpierw napisać o wolnych wakatach w BIP-ie, bo to nie prywatna firma, tylko publiczna placówka.
Bezrobotna Nauczycielka
Panie Prezydencie, jestem mamą ucznia SP1. Dziecko chodzi do świetlicy szkolnej, która jest wiecznie przepełniona, ciasna. To, że nie da się chyba nic z tym zrobić to trudno. Ja chciałabym odpowiedzi na dwa pytania: 1. Dlaczego zmienił się Kierownik świetlicy (ta Pani nadal tam pracuje)? a dlaczego o to pytam: otóż w zeszłym roku każdego dnia i praktycznie o każdej porze była ona do naszej dyspozycji, rano była, w południe była, późnym popołudniem zawsze była. W każdej chwili można było przyjść i porozmawiać, poradzić się, przekazać swoje uwagi i sugestie. Dzieci ją uwielbiały, każdego dnia miała "coś" nowego dla nich, dla nas zawsze życzlia, usmiechnięta, posiadała dużą wiedzę nietylkO z tematu dzieci, ale również pedagogiczną, psychologiczną. BYŁA DLA NAS DYSPOZYCYJNA. i PYTANIE: DLACZEGO DYR. ZMIENIA COŚ CO DZIAŁA I JEST SUPER NA PANIĄ, KTÓREJ RANO NIE MA POPOŁUDNIU NIE MA, NIE MÓWIĄC O TYM,ŻE DLA PRACUJĄCYCH RODZICÓW I ODBIERAJĄCYCH PO 16 NIE MA SZANS SIĘ Z NIĄ SPOTKAĆ? 2. Czy naprawdę nie ma już chętnych młodych do pracy, że Dyr. musi zatrudniać Panie emerytki? Z tego co nam wiadomo były osoby chętne, które zostawiły swoje Cv, ale........... to słodka tajemnica Dyrekcji co się z nimi stało. Niemożliwe chyba jest, że nagle wszystkie nie odpowiadały pod żadnym względem, że aż trzeba było zatrudniać te Panie. To chyba jedyna szkoła, która zatrudnia emerytów
Dorota

(Bezrobotna Nauczycielka, Dorota , 15-10-2012)
Odpowiedź:
Szanowne Panie, zgodnie z art. 39 ust. 3 pkt 1 u.s.o. dyrektor szkoły decyduje w sprawach zatrudnienia i zwalniania nauczycieli i innych pracowników szkoły. Z regulacji prawnych wynika wprost, że kwestia organizacji pracy szkoły obejmującej kwestie kadrowe jest wyłączną kompetencją dyrektora. Niedopuszczalne są zatem, ze względu na obowiązujące przepisy, rozważania publiczne nt. poszczególnych posunięć kadrowych. Jednocześnie informuję, że kierownik zakładu pracy nie ma prawa ujawniać danych chronionych na temat swoich pracowników - w tym nie upublicznia informacji kto z zatrudnionych jest emerytem. Udzielanie przez pracodawcę informacji nt. danych osobowych i okoliczności zatrudnienia konkretnego pracownika, bez jego wcześniejszej zgody, może spowodować naruszenie jego dóbr osobistych i narazić pracodawcę na odpowiedzialność cywilną. Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy otrzymali wytyczne, aby w pierwszej kolejności zatrudniać czynnych zawodowo nauczycieli. Jeżeli nie jest to możliwe, zatrudniani są emerytowani kandydaci. Złożenie c.v. nie skutkuje gwarancją otrzymania zatrudnienia. Pracodawca ma prawo wyboru najlepszej kandydatury. Szkoły wolne stanowiska urzędnicze ogłaszają we własnych BIPach, wszystkie oferty - na własnych stronach internetowych.
Pytanie:
Panie Prezydencie Po przebudowie ul. Warszawskiej zlikiwidowano część skrętów w lewo (jadąc z Warszawy w stronę Zegrza). Obecnie funkcjonują tylko 2 skręty w lewo z czego w przypadku drugiego "zieolone" trwa AŻ 8 sekund. Ulica Warszawska przecina Legionowo asymetrycznie (zgaduję ale pewnie nie jest to dalekie od prawdy) - to po lewej stronie ul Warszawskiej mieszka 80% mieszkańców i pewnie minimum 60% pracujących dojeżdża do pracy do Warszawy. Wszyscy Ci ludzie wracając z pracy potrzebują skręcić w lewo - niestety nie jest to takie proste, a już napewno nie "szybkie". Wydawało mi się, że przebudowa miała to pomóc przede wszystkim mieszkańcom Legionowa, a tymczasem ruch na Warszawskiej promuje jazdę na wprost w stronę Zegrza i pełni bardziej rolę "obwodnicy". Chciałbym zatem dowiedzieć się jakie jest stanowisko Pana Prezydenta w kwestii organizacji ruch na ul. Warszawskiej oraz czy będą podejmowane jakieś działania mające na celu jego usprawnienie? pozdrawiam Krzysztof
(krzysztof , 15-10-2012)
Odpowiedź:
Panie Krzysztofie, na prośbę naszych mieszkańców interweniowaliśmy w GDDKiA w sprawie wydłużenia cyklu świateł dla skręcających w lewo z ul. Warszawskiej i zostały one wydłużone, co widać po znacznie krótszym ciągu samochodów czekających na światło. To prawda, że po przebudowie sytuacja kierowców uległa zmianie, jednak osoby jadące na os. Sobieskiego mogą zjechać jeszcze w Jabłonnie w drogę prowadzącą do ul. Granicznej i dalej na osiedle, można także zjechać pod wiaduktem i tam skręcić w lewo. Osoby mieszkające na os. Piaski, os. Młodych, III Parceli mogą skorzystać z lewoskrętów za wiaduktem, zatem nie zgodzę się z Panem, że 80% mieszkańców korzysta z zaledwie 2 lewoskrętów.


Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

Karta Dużej Rodziny

PGE

Odpowiedzi