wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Zaproszenia

Koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" Wystawa "Cerkiewki i kościoły Beskidu"
Data wydarzenia:
sobota, 24-06-2017, godz. 18.00
do sobota, 24-06-2017, godz. 20.00
Miejsce: MOK, ul. Norwida 10

Koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" oparty na poezji Barbary Białowąs przedstawia etos wędrowania po pięknych polskich krajobrazach w różnych porach dnia i roku. Kontakt z przyrodą daje moc i energię do pokonywania trudów codzienności, budzi wrażliwość postrzegania świata i namysł nad sensem istnienia. Miłość do ojczystej ziemi daje poczucie swojego miejsca, swojej tożsamości. Śpiew połączony z dźwiękami gitary oraz instrumentów klawiszowych skłania do otwarcia się na ludzi i przyrodę, przekonuje o cudzie życia i szczęściu przeżywania.
Wystapią:
Alicja Bendkowska - śpiew,
Krzysztof Podstawka - gitara akustyczna,
Włodzimierz Tyl - instrumenty klawiszowe,
Barbara Białowąs - recytacja wierszy.

Jan Szaran o swojej wystawie "Grafiki drewnianych kościołów i cerkiewek Beskidu"
Moje zauroczenie drewnianym budownictwem sakralnym Beskidu rozpoczęło się od pierwszych wyjazdów w Beskid Niski organizowanych przez SKPB (Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich) w połowie lat siedemdziesiątych. Chęć utrwalenia tych przeuroczych miejsc nie tylko na zdjęciu, spowodowała, że na wyjazdy zacząłem zabierać coś do rysowania. Ponieważ w czasie wspólnego wędrowania, trudno było znaleźć wystarczająco dużo czasu na szkicowanie i wędrówkę zacząłem wybierać się na samotne wędrówki po Beskidzie i wtedy zaczęły powstawać pierwsze szkice z beskidzkich zauroczeń. Aby wciągnąć w to zauroczenie również znajomych, w czasie dwóch pierwszych ?Rajdów Warszawskich Górali? zorganizowanych przez Warszawski Klub Górski im. Prof. Walerego Goetla, prowadziłem trasę plenerową, którą tak przygotowywałem, aby w ciągu jednego dnia na trasie wędrówki w niedużych odległościach znajdowały się dwie trzy cerkiewki z pobliskim noclegiem. Jak okazało się chętnych nie brakowało, a miesiąc po zakończeniu rajdu w Klubie zorganizowaliśmy wystawę powstałych prac. Były to fotografie, szkice i rysunki, a po drugim rajdzie powstały, wykonane przez jedną z uczestniczek dwa obrazy olejne. Niestety końcówka lat siedemdziesiątych zaowocowała wyprawami do jaskiń Tatr i Austrii, później w 1978 r Naukowa Wyprawa w Andy Peruwiańskie oraz wyjazdy zawodowe w latach 80-tych, kolejne dwa wyjazdy znów do Peru tym razem na pustynię Nasca, odciągnęły mnie od beskidzkich wędrówek ze szkicownikiem w plecaku na wiele lat.
Ponieważ zauroczenie beskidzkimi pejzażami nie minęło, znów powróciłem do samotnych wędrówek w końcówce lat dziewięćdziesiątych ze szkicownikiem w plecaku. Końcówka lat dziewięćdziesiątych to okres kiedy programy komputerowe ogólnie dostępne pomagały w przechowywaniu wielu danych. Jeden z moich znajomych zaoferował mi zeskanowanie moich szkiców, które leżały w szufladach. Od tej pory w szufladzie obok szkiców leżały również zeskanowane rysunki, do czasu kiedy kolega biurowy, Zbyszek Krajewski zaproponował abym przywiózł i pokazał mu co mam. Ja wciąż nie potrafiąc znaleźć wystarczająco dużo czasu na komputer jak i przez brak programów sam niewiele bym zdziałał lecz dzięki zaangażowaniu i pracy Zbyszka, który korzystając z programów graficznych nadał nowe życie moim już pożółkłym rysunkom i tak powstały grafiki komputerowe.
Teraz mogłem znów, wśród grona znajomych dzielić się zauroczeniem z dawnych lat, a dawne bazgroły, jak je nazywałem, zyskiwały coraz więcej zwolenników. Do pierwszej wystawy, która odbyła się w ZG PTTK w Warszawie dniach od 11czerwca do 24 sierpnia 2015r namówił mnie jak i pomógł przy jej organizacji Andrzej Szajewski Prezes Stołecznego Klubu Tatrzańskiego. Kolejna wystawa odbyła się w Hotelu w Krynicy Zdrój w Czarnym Potoku od 5 października do 24 listopada 2015 roku, dzięki wsparciu Krynickiego Ośrodka Kultury. Trzecia wystawa odbyła się w Bieszczadach w trakcie trwania Zlotu Klubów Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych w dniach 19 do 21 maja 2016 roku.
Zyskując kolejne zapewnienie pomocy w przygotowaniu wystawy od Zbyszka i Kasi Anusz, która zajmuje się fotografią i również wspierała mnie przy tworzeniu grafik komputerowych, mogę się teraz z państwem podzielić grafikami powstałymi w oparciu o dawne szkice jak i nowe, tworzone z myślą o obecnej wystawie.
W ten sposób, po latach przerwy, znów powracam w Beskid z nie mniejszym niż przed laty zauroczeniem.

Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE

Zaproszenia