zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Wiesława Twardowska

Cykl wywiadów z laureatami konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” cz. XVII

Data dodania: 2 maja 2024

Z okazji przypadającej w ty roku jubileuszowej X edycji konkursu „Innowacyjny Nauczyciel” i „Lider Twórczego Zarządzania” prezentujemy cykl wywiadów z laureatami którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł w ciągu ostatnich lat. Tytuł "Innowacyjny Nauczyciel" to prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Legionowo, które jest przyznawane w ramach konkursu przez kapitułę składającą się z ekspertów w dziedzinie edukacji z m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Warszawskiego oraz prasy oświatowej.

Cofnij

O przyznanie tytułu "Innowacyjny Nauczyciel" ubiegać się mogą nauczyciele, którzy:

  • wdrażają autorskie programy i projekty edukacyjne,
  • organizują sprawny i efektywny proces nauczania -uczenia się, stosując nowatorskie metody pracy,
  • inicjują jakościowe zmiany w pracy szkoły,
  • są liderami w wybranym aspekcie pracy placówki,
  • zapewniają uczniom sukces edukacyjny odpowiedni do ich potrzeb i możliwości,
  • badają własne nauczanie i umiejętności potrzebne do niego(poddają ocenie innych nauczycieli)
  • doskonalą swój warsztat pracy oraz dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami

Wszystkie poprzednie edycje konkursu przebiegły pod patronatem czasopisma "Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej". Konkurs otrzymał w poszczególnych edycjach również patronaty honorowe Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty a także Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.

W kolejnym wywiadzie przedstawiamy Panią Wiesławę Twardowską z Przedszkola Miejskiego nr 9 – nauczycielkę wychowania przedszkolnego – Innowacyjnego Nauczyciela 2013 r.


Pytanie: Jak to się stało, że została Pani nauczycielem?
Wiesława Twardowska: Autorytetem i inspiracją była dla mnie moja nauczycielka i wychowawczyni ze szkoły podstawowej. Wśród uczniów cieszyła się zaufaniem i szacunkiem ze względu na swoją wiedzę oraz stosunek do dzieci i młodzieży. Za jej radą zdecydowałam się na naukę w Studium Nauczycielskim w Warszawie i to był dobry wybór. Potem ukończyłam studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pyt.: Jaka jest rola nauczyciela we współczesnej szkole/przedszkolu?
WT: Nauczyciel powinien dbać o wszechstronny rozwój dziecka, wspierać je w odkrywaniu siebie i swoich mocnych stron, rozwijać kompetencje potrzebne we współczesnym świecie.

Pyt.: Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
WT:
Dobry nauczyciel powinien być empatyczny, cierpliwy, twórczy i innowacyjny; powinien poszukiwać nowych dróg i metod działania dostosowanych do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci.

Pyt.: Pani sposób na zwiększenie zaangażowania uczniów/dzieci podczas zajęć?
WT:
W celu zwiększenia zaangażowania dzieci podczas zajęć stosuję aktywizujące metody pracy. Są to m.in.: działalność praktyczna (uczenie się przez działanie, przeżywanie i doświadczanie), zadania grupowe wymagające współpracy, nowoczesne technologie (np. roboty edukacyjne), zabawy i gry dydaktyczne, eksperymenty, działalność twórcza. Staram się również wzmacniać dziecięcą motywację poprzez docenianie, zachęcanie, budowanie samooceny i poczucia sprawstwa, inspirowanie do poszukiwania rozwiązań, które budują wiarę w siebie i zachęcają do podejmowania kolejnych prób. Zdobywanie wiedzy powinno być dla dziecka inspirującą i pełną emocji przygodą.

Pyt.: Co chciałaby Pani przekazać nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole/przedszkolu?
WT:
Zawodu nauczyciela uczymy się w praktyce. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, elastycznie reagować na zmiany, być otwartym na innych, nie bać się konfrontacji.

Pyt.: Jakie miejsce chciałaby Pani zwiedzić i dlaczego?
WT:
Chciałabym zwiedzić „krainę ognia i lodu” czyli Islandię i zobaczyć zorzę polarną, gejzery, jaskinie, wodospady, wulkany i lodowce.

Pyt.: Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
WT:
Moja ulubiona książka z dzieciństwa to „Baśnie” Hansa Chrystiana Andersena.

Pyt.: Gdyby trafiła Pani na bezludną wyspę to…
WT:
...szukałabym sposobu, by się z niej wydostać :)